Organizacyjne wyzwanie i pierwsze zwycięstwa – relacja z Torunia

W miniony weekend (15/16 kwietnia) Automobilklub Bydgoski zaprosił zawodników Ogólnopolskiego Rallysprintu AB CUP i RajdowySklep.pl BMW-Challenge do Torunia na „rajdowy poligon”. Rozpoczęliśmy kolejny sezon tych zawodów. Uruchomiona około miesiąc przed imprezą lista zgłoszeń zapełniała się dość szybko i wiedzieliśmy że I runda to będzie wyzwanie organizacyjne – po raz pierwszy na zawody w Toruniu zgłosiło się ponad 100 uczestników.

Piątek 15 kwietnia to trening w którym wzięło udział 45 kierowców. Już na treningu było widać, że przerwa zimowa została przez zawodników mocno przepracowana i zmiany w sprzęcie oraz nastawienie na walkę zapowiadało ogromne emocje.

Sobota przywitała nas ładną pogodą i od godziny 8.00 ruszyła karuzela… Odbiór administracyjny, odcinek testowo-treningowy, odprawa z uczestnikami i na pierwszy odcinek wjechało 88 kierowców. Zasadą naszych zawodów jest przejazd pierwszego odcinka na czas, ale bez liczenia go do klasyfikacji. Zawodnicy mogą wprowadzić ewentualne poprawki do opisu lub sprawdzić „na ostro” fragmenty trasy i tak też było tym razem. Kolejny przejazd to już przejazd punktowany. W tym sezonie wprowadziliśmy zmiany regulaminowe i pojawiło się kilka nowych klas, w których odbywała się zacięta rywalizacja.

Najszybszy okazał się Mariusz Górecki (BMW E36 klasa OPEN), który wyprzedził o nieco ponad 2 sekundy Piotra Kałmuczaka (EVO IX klasa WRC) i 3 sekundy Pawła Roszka (BMW M3 klasa OPEN). Jak się okazało Mariusz Górecki nadawał tempo przez cały dzień rywalizacji i obserwując jego jazdę można stwierdzić, że będzie głównym faworytem do zwycięstwa w całym sezonie.
Kolejne dwa przejazdy zakończyły się bez większych kłopotów i po zamianie startu z metą zawodnicy wyjechali na kolejny odcinek. Niestety sprawdzając prognozy pogody i patrząc w niebo zaczynaliśmy coraz bardziej przygotowywać się do deszczu. Padać zaczęło w trakcie drugiego przejazdu drugiego odcinka. Czasy przejazdu się wydłużyły, a na technicznych zakrętach toruńskiego poligonu zawodnicy musieli pokazać maksimum swoich umiejętności (tak dla przypomnienia wszyscy mówili, że „poligon nie wybacza błędów…). Na szczęście wiemy, że w AB CUP i RajdowySklep.pl BMW-Challenge większość uczestników to najlepsi i najszybsi kierowcy rallysprintowi w Polsce i obyło się bez większych przygód. Atmosfera sportowa przez silne opady deszczu wzrosła, ale towarzysko niezbyt, ponieważ większość uczestników nie wychodziła ze swoich serwisów. Planem organizacyjnym na sobotę było zorganizowanie trzech osobnych odcinków, jechanych po trzy razy każdy, ale widząc pogodę i kontrolując czas, organizator podjął decyzję o zwiększeniu ilości przejazdów drugiego odcinka. Zawodnicy pokonali go 5 razy, czyli do klasyfikacji zawodów liczyliśmy łącznie 8 przejazdów w całym dniu. Jazdę zaczęliśmy o 8.30, a skończyliśmy około godz. 18.40 – to był ciężki dzień, ale widzieliśmy po minach zawodników, że było warto moknąć.

Wyniki w poszczególnych klasach wyglądają następująco:

Klasa S1400 – 1 Mateusz Urbaniak (Fiat CC), 2 Jacek Goździk (Toyota Starlet), 3 Damian Boncela (Fiat CC)

Klasa S1600 – 1 Sebastian Dziadosz (Honda Civic), 2 Sławomir Nowakowski (Honda Civic), 3 Kacper Godyń (Citroen C2)

Klasa S2000 – 1 Marek Muszak (BMW E36 318is), 2 Adam Frąckowiak (BMW E30 318is), 3 Wojciech Jurdziński (Peugeot 206)

Klasa S2500 – 1 Marek Reda (Honda Civic), 2 Tomasz Kuczkowski (BMW E36), Michał Kuna (BMW 3)

Klasa WRC – 1 Piotr Żelisławski (Subaru Impreza), 2 Piotr Kałmuczak (EVO IX)

Klasa CHALLENGER – 1 Lech Kaczmarek (BMW E30 318is), 2 Bartosz Czwartek (BMW E36 320), 3 Dawid Smółka (BMW E30 318is)

Klasa CHALLENGER HOBBY – 1 Lech Kaczmarek (BMW E30 318is), 2 Bartosz Czwartek (BMW E36 320), 3 Dawid Smółka (BMW E30 318is)

Klasa CHALLENGER START&FINISH – 1 Martin Freitag (BMW E36), 2 Wojciech Puchalski (BMW E36), 3 Piotr Oszczygieł (BMW E36)

Klasa SPORT – 1 Karol Błaszkowski (BMW E30 318is), 2 Michał Słupski (BMW E30 318is), 3 Dawid Struensee (BMW E36 318 is)

Klasa SPORT RALLY CUP – 1 Karol Błaszkowski (BMW E30 318is), 2 Michał Słupski (BMW E30 318is), 3 Dawid Struensee (BMW E36 318 is)

Klasa SPORT TRACK DAY – 1 Tomasz Wójcik (BMW E36 328)

Klasa SPRINT – 1 Szymon Grodzki (BMW E46 328), 2 Rafał Górecki (BMW E36), Robert Olszowski (BMW E36)

Klasa OPEN – 1 Mariusz Górecki (BMW E36), 2 Paweł Roszek (BMW M3), 3 Wojciech Karwan (BMW E36)

Klasyfikacja PAŃ – 1 Jagna Stankiewicz (BMW E30 318is), 2 Agnieszka Załęcka (Honda Civic), 3 Małgorzata Kabas (BMW E36 320)

Klasyfikacja GENERALNA AB CUP – 1 Mariusz Górecki, 2 Karol Błaszkowski, 3 Szymon Grodzki

Klasyfikacja GENERALNA RajdowySklep.pl BMW-Challenge – 1 Mariusz Górecki, 2 Karol Błaszkowski, 3 Szymon Grodzki.

Automobilklub Bydgoski chciałby serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział w zawodach oraz stworzenie niesamowitego widowiska sportowego i walkę o ułamki sekund – obserwując Wasze umiejętności dajecie nam cały czas motywację do dalszej pracy i rozwoju zawodów – za co jeszcze raz dziękujemy.

Dziękujemy też wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy – sędziom, osobom porządkowych i osobom funkcyjnym.

Osobne podziękowania dla naszych partnerów – RajdowySklep.pl, Racingtires.pl, FotoDron.pro, Agniess.pl za zaangażowanie i nieocenioną pomoc w rozwoju cyklu.

 

Już teraz zapraszamy na kolejną – drugą rundę AB CUP i RajdowySklep.pl która odbędzie się 28 maja w Warszawie.
Do zobaczenia!

Bądź na bieżąco z informacjami i powiadomieniami.
Wszystkie informacje możesz otrzymywać na email.